sreda, 13. november 2013

Nove smernice cepljenje mačk

V okviru mednarodne razstave mačk, ki je 19. in 20. oktobra potekala v Celju, je bil poleg ostalih predavanj organiziran tudi krajši seminar na temo cepljenja mačk. Na predavanju je bilo veliko govora o posodobitvi priporočil pri cepljenju mačk, kar so nedavno formalno objavile tudi štiri velike mednarodne organizacije AAFP (The American Association of Feline practitioners), WSAVA (The World Small Animal Veterinary Association), ABCD (European Advisory Board on Cat Diseases) in FAB (Feline Advisory Bureau ali po novem International Cat Care).



Med novostmi je prav gotovo najbolj zanimivo to, da vsakoletna cepljena proti mačji kugi oz. panleukopeniji (FPV), herpes virusu (FHV-1) in kalici virusu (FCV) niso več potrebna. Po podatkih AAFP in drugih zadostuje ponovitveno cepljenje na vsake tri leta. Spodaj je razpredelnica, ki prikazuje protokol nujnega ali "core" cepljenja proti nalezljivim boleznim glede na starost mačke.

Cepivo Mladiči
(< 16 tednov)
Odrasli
(> 16 tednov)
panleukopenija (FPV)
herpesvirus + 1 (FHV +1)
kalicivirus (FCV)

"core"
Prvo cepljenje se priporoča v starosti 8-9 tednov, nato ponovitev čez 3-4 tedne. V zadnjem času se priporoča še tretje cepljenje pri starosti 16 tednov. Sledi revakcinacija čez 1 leto potem pa na vsake 3 leta.
Odlaslo mačko, ki še ni bila cepljena cepimo 2x v razmaku 3-4 tedne.


Odrasle mačke, ki so že opravile protokol cepljenja, pozneje pa niso bile več redno cepljene, cepimo le 1x. 
Mačja leukemija (FeLV)

"non-core"
Prvo cepljenje se priporoča v starosti 8-9 tednov, nato ponovitev čez 3-4 tedne. Po 1 letu cepljenje ponovimo, nato pa na vsake 3 leta.
Cepimo 2x, v razmaku 3-4 tedne. Po 1 letu cepljenje ponovimo, nato pa na vsake 3 leta.
Steklina

"non-core"
Prvo cepljenje se priporoča pri starosti 12 tednov. Cepimo 1x, cepljenje ponovimo po 1 letu, nato cepimo na 2-3 leta (odvisno od cepiva).
Cepimo 1x. Cepljenje ponovimo čez 1 leto, nato cepimo na 2-3 leta (odvisno od cepiva).
(Day 2010, Knez 2013, Pipan, Scherk 2013)

S terminom "core" se označujejo tista cepiva, ki so percipirana kot nujna (tudi za mačke, ki živijo izključno v stanovanju) zaradi narave hitrega prenosa in hudih posledic okužbe. Nasprotno, pa so "non-core" cepiva priporočljiva le pri tistih mačkah, ki so zaradi svojega življenjskega sloga izpostavljene okužbi z boleznimi pod omenjeno kategorijo. Več o protokolu "core" in "non-core" cepljenja si lahko preberete na naslednjih povezavah:
Nove smernice med drugim vključujejo tudi spremembe na področju priporočenih mest injiciranja posameznih cepiv. Do slednjega je prišlo predvsem zaradi enega izmed hujših, neželenih stranskih učinkov - sarkoma, ki se v zelo redkih primerih (manj kot 1 na 10.000 cepljenj)* pojavi na mestu cepljenja. Ker je tumor na področju bokov ali vratu težavneje odstraniti z operacijo, in je potemtakem lažje izvesti amputacijo obolele okončine, nova priporočila predvidevajo, da se cepivo proti steklini injicira v desno zadnjo nogo, cepivo proti levkozi (FeLV) v levo zadnjo nogo ter cepivo proti mačji kugi (FPV) in respiratornim virusom (FHV+1 in FCV) v sprednjo desno nogo.

AAFP: Guidelines for the Vaccination of Dogs and Cats

Preventivno cepljenje je na splošno varen in nadvse dobrodošel poseg, saj z njim pred hudimi boleznimi, ki se lahko končajo s smrtnim izidom, zaščitimo tako svojo mačko kot tudi celotno populacijo. V kolikor je cepljenih vsaj 65% populacije lahko s tem preprečimo izbruh nalezljivih bolezni, zato ni presenetljivo, da se sodobno načelo cepljenja glasi: "Cepiti prav vsako žival v populaciji, a čim manjkrat v življenju."

OPOMBE:

* AAFP: Guidelines for the Vaccination of Dogs and Cats 
* Po podatkih FAB: Vaccinating your cat, je takšnih primerov 1: 20.000.

REFERENCE:

Ni komentarjev:

Objavite komentar